царят дава, пъдарят не дава
когато правилата са усложнени от бюрокрация, корупция и шуробаджанащина
В България всичко все сложно става – царят дава, пъдарят не дава.
когато правилата са усложнени от бюрокрация, корупция и шуробаджанащина
В България всичко все сложно става – царят дава, пъдарят не дава.
Лесно е да де обещае нещо, но е трудно да се изпълни и да се даде.
– Царят дава:
В миналото царят е бил символ на власт и управление. Обещанията му са били важни и е трябвало да бъдат изпълнени.
– Пъдаря не дава:
Пъдарят е служител, който е длъжен да изпълнява заповедите на царя. Той може да е отговорен за разпределението на ресурси или за изпълнението на определени задачи.
Поговорката показва, че дори и царят да е обещал нещо, пъдарят може да не го изпълни поради различни причини – липса на ресурси, бюрокрация, противоречия, разминавания или други фактори.
Царят дава, пъдаря не дава“ е мъдра българска и фолклорна поговорка която се използва в различни ситуации, когато очакваме да получим нещо обещано, но е отказано или трудно го получаваме заради забавяне и усложняване от бюрокрация, липса на ресурси и противоречия.
Тази поговорка е е критика към обещанията, които не са подкрепени от действия и ни учи да не вярваме сляпо на обещанията които очакваме.
– Всичко става все по трудния начин. Толкова ли е сложно да се спази едно обещание или колкото искаме нещо, толкова ли е трудно да го получим и да го имаме ?
– Така е и няма какво да се учудваме защото изводът е: Царят дава, пъдарят не дава!
началството е по-склонно да даде, потенциално нарушавайки правилата, отколкото простия служител, който спазва правилата до буквата, защото ако ги наруши, ще го уволнят
Царят дава, пъдарят не: Бонев скочи на Терзиев за небостъргач в София