протестър

Някой, който редовно участва в граждански протести или той самият ги организира.

Негативно определение, използвано преди всичко от хора, които не вярват, че гражданското общество може да бъде реален коректив на управлението, а също и от почитателите на държави, в които обществото е от по-затворен тип (като например Русия, където на всякакви протестни действия се гледа с лошо око и се прави всичко възможно такива да бъдат прекратявани в зародиш).

Иначе идва от английското "protester" – което означава просто „протестиращ”.

„Да, това обаче не вълнува никого другиго, освен протестърите и соросоидите*” – типичен форумен коментар на хора от гореописания тип.

*соросоиди – още по-„страховит” вид протестъри, свързани с фондацията на Джордж Сорос „Отворено общество” (като например един от лидерите на „Протестна мрежа” Асен Генов).

<Интернет лумпен> от <Интернет>
08 Aug 2015 в 18:45:51 ч.
27 7

протестър

Професионален протестиращ. Близко по значение на соросоид.

Човек, чиято работа е да протестира. Огледална противоположност на контрапротестиращите, но с по-добър PR.

Могат да са организирани в неправителствени организации или да работят като фрилансъри. Протестират/контрапротестират когато и където трябва, носят правилните плакати и скандират идейно издържани лозунги.

В недалечното минало аналог на протестърството е било ходенето на манифестации.

Закъсал с плащането на бързия си кредит, братовчед ми стана протестър. Няма осигуровки, но е по-добре от нищо. Брат му е контрапротестър - събира пари за нова видеокарта на компа.

Вълчо от Ново село
04 Jan 2016 в 20:23:18 ч.
19 13
Добави алтернативно значение
Докладвай нередност